Past Challenge Winners

Wooden Boat Challenge Hall of Fame

Boat designs over the years
2010 – present: the Carolina Bateau, designed by Carruthers “B” Coleman of Seaco Yacht Designs, Lexington, KY.
2007 – 2010: a modified version of Phil Bolger’s Monhegan skiff
2002 -2006: the Georgetown Bateau designed by Carruthers “B” Coleman, Seaco Yacht Designs, Lexington, KY.
1996 – 2001: the Teal, a classic  Phil Bolger double-ended instant rowboat design


2017 Wooden Boat Challenge Winners (Carolina Bateau) | View 2017 Teams

  • 1st Place – Bobby Staab & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC – Time 2:00:24
  • 2nd Place – Cody Keithan & Bruno Borzoni, Belfast, Maine – Time 1:29:36
  • 3rd Place – David Scott & Scott Hillger, Sinking Spring, OH & Hillsboro, OH – Time 2:47:07
  • NEW WORLD RECORD (Based on quality and building speed): Golden Calk Gun Award Winners – Cody Keithan & Bruno Borzoni, Belfast, Maine – Time 1:29:36 
  • Dynamite Payson National Quality Award – Bobby Staab & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC – Time 2:00:24

2016 Wooden Boat Challenge Winners (Carolina Bateau) | View 2016 Teams

  • 1st Place – Bobby Staub & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC – Time 1:37:51
  • 2nd Place – Chris Sargent & John Olsen, Wilmington, NC – Time 2:18:27
  • 3rd Place – Jason Hursley & Brett Scantlin, Wilmington & Boone, NC – Time: 3:05:35
  • Golden Calk Gun Award – Bobby Staub & Josh Fulp, Cape Carteret & Morehead City, NC – Time 1:37:51 – NEW WORLD RECORD (Based on quality and building speed)
  • Dynamite Payson National Quality Award – Bobby Staub & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC – Time 1:37:51
  • Dynamite Payson National Quality Award – Bobby Staub & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC – Time 1:37:51

2015 Wooden Boat Challenge Winners (Carolina Bateau) | View 2015 Teams

  • 
1st Place – Bobby Staab & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC (1:39:26)
  • 
2nd Place – Keane & Craig McLaughlin, Charleston, SC  (2:41:11)
  • 3rd Place – Bruce Fleming Jr. and Bruce Fleming III, Jacksonville, FL & Ashville, NC (1:50:55)
  • Dynamite Payson National Award Winners: Bobby Staab & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC
  • World Record Holders: Bobby Staab & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC

2014 Wooden Boat Challenge Winners (Carolina Bateau) | View 2014 Teams

  • 
1st Place – Bobby Staab & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC (1:45:03)
  • 
2nd Place Tie – Keane & Craig McLaughlin, Charleston, SC  (2:46:36)
  • 
2nd Place Tie  –  Casey White, Matthews NC & Skip White, Murrells Inlet, SC ( 2:42:30)
  • Dynamite Payson National Award Winners: Bobby Staab & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC
  • World Record Holders: Bobby Staab & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC

2013 Wooden Boat Challenge Winners (Carolina Bateau) | View 2013 Teams

  • 
1st Place – Lora & Vic Fasolino, Beaufort, NC  (2:12:38)
  • 
2nd Place – Keane & Craig McLaughlin, Charleston, SC  (2:56:18)
  • 3rd Place –  Bobby Staab & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC ( 2:12:36)
  • Dynamite Payson National Award Winners: Bobby Staab & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC
  • World Record Holders: Bobby Staab & Josh Fulp, Cape Carteret, NC & Morehead City, NC

2012 Wooden Boat Challenge Winners (Carolina Bateau)

  • 
1st Place – Skip White & Dave Lowe, Murrells Inlet and Georgetown, SC (3:03:49)
  • 
2nd Place – Bruce Fleming, Jr. & Bruce Fleming III, Jacksonville, FL & Ashville, NC (2:47:47)
  • 3rd Place – Sean Hoelscher & Gary Gates, Georgetown, SC (3:40:01)
  • Dynamite Payson National Award Winners: Skip White & Dave Lowe

2011 Wooden Boat Challenge Winners (Carolina Bateau)

  • 
1st Place – Vic & Laura Fasolino, Beaufort, SC (2:30:20)
  • 
2nd Place – Dan Skerman & John Lammonds, Georgetown, SC (2:51:42)
  • 3rd Place – Sean Hoelscher & Clint Goode, Georgetown, SC and Park City, Utah (2:53:21)

2010 Wooden Boat Challenge Winners (Carolina Bateau)

  • 1st Place – Skip White & Dave Lowe, Murrells Inlet, SC and Georgetown, SC (3:16:14)
  • 2nd Place – Sean Hoelscher & Clint Goode, Georgetown, SC and Park City, UT (3:19)
  • 3rd Place – Dan Skerman & John Lammonds, Georgetown, SC (3:36:09)

2009  Wooden Boat Challenge Winners
  (Monhegan skiff)

  • 1st Place  – Dan Skerman & John Lammonds, Georgetown, SC (3:10:37)
  • 2nd Place – Craig Dukes & Rolf de Swardt Blythewood, SC (2:44:11)
  • 3rd Place – Ryan Schmeirer & Trey Tyson, Cape Fear Tech, Wilmington, NC (3:39:26 )

2008 Wooden Boat Challenge Winners
  (Monhegan skiff)

  • 1st Place – Keith Singleton & Doug Dow, Daniel Island & James Island, SC
  • 
2nd Place  – Willie & James Murphy, Goose Creek, SC
  • 3rd Place – Skip & Casey White, Murrells Inlet, SC

2007 Wooden Boat Challenge Winners (Monhegan skiff)

  • 
1st Place- Bill Hussey & Eric Peabody, Charleston, SC and Mt. Pleasant, SC (2:39:14)
  • 2nd Place- Willie & James Murphy, Goose Creek, SC (3:32:38)
  • 3rd Place- Keith Singleton & Doug Dow, Daniel Island, SC & James Island, SC (2:27:33)

2006 Wooden Boat Challenge Winners  (Georgetown Bateau)

  • 1st Place- Marshall Jessen & George Heyl, McClellanville & Wadmalaw, SC
  • 2nd Place – Willie & James Murphy, Goose Creek, SC
  • 
3rd Place – Keith Singleton & Doug Dow, Daniel Island & James Island, SC

2005 Wooden Boat Challenge Winners  (Georgetown Bateau)

  • 1st Place – Marshall Jessen & George Heyl, McClellanville & Wadmalaw, SC (1:55:04)
  • 2nd Place – Willie & James Murphy, Goose Creek, SC (3:39:16)
  • 3rd Place – Skip White & Dave Lowell, Murrells Inlet & Socastee, SC (2:39:14)

2004 Wooden Boat Challenge Winners
  (Georgetown Bateau)

  • 1st Place – Bill Hussey & Eric Peabody, Charleston & Mt. Pleasant, SC (1:47:12)
  • 2nd Place – Marshal Jessen & George Heyl, McClellanville & Wadmalaw, SC
  • 3rd Place- Willie & James Murphy, Goose Creek, SC

2003 Wooden Boat Challenge Winners  (Georgetown Bateau)

  • First Place  – Stephen Forehand & Julian Lewis, Georgetown, SC

2002 Wooden Boat Challenge Winners  (Georgetown Bateau)

  • First Place  – Marshall Jessen & George Heyl, Kiawah & Wadmalaw, SC

2001 Wooden Boat Challenge Winners  (Teal)

  • First Place – Willie French & Randy Kinard, Georgetown, SC (1:11:34)

2000 Wooden Boat Challenge Winners  (Teal)

  • First Place  – Willie French & Jim Harmon, Georgetown & Conway, SC

1999 Wooden Boat Challenge Winners  (Teal)

  • First Place – Mark Bayne & Todd Frizelle, Isle of Palms, SC

1998 Wooden Boat Challenge Winners (Teal)

  • First Place  – Bill Hussey & Eric Peabody, Charleston & Mt. Pleasant, SC

1997 Wooden Boat Challenge Winners  (Teal)

  • First Place  – Mark Bayne & Todd Frizelle, Isle of Palms, SC

1996 Wooden Boat Challenge Winners  (Teal)

  • First Place  – Mark Bayne & Doug Jayne, Isle of Palms, SC